W styczniu 2023 roku, nasze Stowarzyszenie nabyło wyjątkową pamiątkę - portret Antoniego Łyki namalowanego w 1934 roku przez Wlastimila Hofmana. Antoni Łyko był piłkarzem Wisły w latach 1930-38, dwa razy wystąpił w reprezentacji Polski. To on strzelił zwycięską bramkę w meczu Białej Gwiazdy z Chelsea Londyn w 1936 roku. W czasie okupacji Łyko został aresztowany za działalność konspiracyjną i został zamordowany w KL Auschwitz.


Wlastimil Hofman był malarzem, wielkim kibicem Wisły. Swoją kibicowską pasję połączył z artystycznym kunsztem, a efektem były liczne obrazy o tematyce wiślackiej. Kilka z nich jest w zbiorach Wisły, duża część pozostaje w prywatnych rękach. Nowy nabytek przeszedł renowację. Bardzo się cieszymy, że jedno z jego dzieł trafiło do Zbiorów Socios, a w przyszłości - zgodnie z wolą Rodziny - przekażemy je do Muzeum Wisły Kraków. 

Zakup tego wyjątkowego obrazu nie był by możliwy gdyby nie członkowie Socios. Podczas wewnętrznej zbiórki udało nam się zebrać środki na ten cel. Z całego serca dziękujemy wszystkim Socios zaangażowanym w akcję. Podziękowania kierujemy również do Redaktorów HistoriaWisly.pl. 

Kolejny raz, wspólnie pokazaliśmy, jak ważna jest dla nas pamięć o historii Wisły Kraków!